Επίκαιρα Θέματα:

Παρασκευή 29 Ιουλίου 2011

Για πρώτη φορά ελληνική εθνική ομάδα κερδίζει παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η Ελλάδα αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο πόλο γυναικών. Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση νίκησαν 9-8 την οικοδέσποινα Κίνα σε έναν συγκλονιστικό τελικό και κατέκτησαν πανάξια το χρυσό μετάλλιο. Είναι η πρώτη φορά που ελληνική εθνική ομάδα, σε επίπεδο ενηλίκων, κερδίζει ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα!
Η Εθνική πόλο γυναικών είναι η μοναδική ομάδα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού που έχει κατακτήσει Ολυμπιακό (αργυρό), ευρωπαϊκό (αργυρό) και παγκόσμιο μετάλλιο (χρυσό)!
Αυτά είναι τα 13 χρυσά κορίτσια: Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου, Λαρά, Γουλά.
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-0, 4-4, 1-2

Τα γκολ:
Ελλάδα: Ρουμπέση 3, Ασημάκη 3, Μανωλιουδάκη 1, Μελιδόνη, Λιόση 1
Κίνα: Πινγκ Λιου 2, Γι Γουάνγκ 2, Τζιν Χε 1, Φέι Τενγκ 1, Γιουτζούν Σουν 1, Ντονγκλούν Σονγκ 1

Η διακύμανση του σκορ
1η περίοδος (2-2)
1-0 για την Ελλάδα με γκολ της Ασημάκη!
1-1 για την Κίνα με την Πινγκ Λιου!
2-1 για την Ελλάδα με γκολ της Ρουμπέση!
2-2 για την Κίνα με  την Γι!
Τέλος της 1ης περιόδου και η Εθνική μας είναι ισόπαλη (2-2) με την Κίνα.

2η περίοδος (4-2)
3-2 για την Ελλάδα με το δεύτερο γκολ της Ρουμπέση!

4-2 για την Ελλάδα με την Μανωλιουδάκη!

Ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος και η Εθνική μας προηγείται με 4-2.

3η περίοδος (8-6)
5-2 για την Ελλάδα με το τρίτο γκολ της Ρουμπέση!

5-3 μείωσε  η Κίνα με την Λιου!

6-3 για την Ελλάδα με την Ασημάκη!

6-4 μείωσε ξανά η Κίνα στα δύο γκολ με την Τενγκ!

7-4 και πάλι προβάδισμα τριών γκολ για την Ελλάδα με την Μελιδώνη!

7-5 μείωσε η Κίνα με την Γι Γουάνγκ!

8-5 με σκόρερ την Ασημάκη που φτάνει τα τρία γκολ!

8-6 μείωσε ξανά η Κίνα με την Γι Γουάνγκ!

Ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος και η Ελλάδα έχει προβάδισμα ασφαλείας δύο γκολ (8-6)

4η περίοδος (9-8)
9-6 προβάδισμα τριών γκολ για την Ελλάδα με σκόρερ τη Λιόση!

9-7 η Σονγκ μείωσε για την Κίνα!

9-8 η διαφορά στο ένα γκολ καθώς η Κίνα μείωσε με την Σουνγκ!

Τέλος! Η Ελλάδα κερδίζει παγκόσμιο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού!

Το χάλκινο στη Ρωσία
Η Ρωσία κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 8-7 της Ιταλίας στο μικρό τελικό. Είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά (και τέταρτη συνολικά) που οι πρωταθλήτριες Ευρώπης παίρνουν το χάλκινο μετάλλιο σε ένα Παγκόσμιο, αλλά ποτέ δεν έχουν καταφέρει να παίξουν στον τελικό!