Επίκαιρα Θέματα:

Παρασκευή, 27 Ιουλίου 2012

Το πρόγραμμα των Ελλήνων στους Αγώνες...

Σε ρυθμούς Ολυμπιακών αγώνων θα κινείται από σήμερα ολόκληρη η υφήλιος καθώς το βράδυ ανοίγει η αυλαία στο Λονδίνο με την τελετή έναρξης. Αρκετοί και οι Έλληνες αθλητές που πέφτουν στη μάχη των αγώνων με κάποιος από αυτός να αγωνίζονται τις πρώτες ημέρες.

Η αρχή γίνεται την Παρασκευή 27 Ιουλίου, πριν καν την τελετή έναρξης με την Ευαγγελία Ψάρρα στα προκριματικά της τοξοβολίας, το μεσημέρι στις 15:00 ώρα Ελλάδος.

Την τελευταία ημέρα (Κυριακή 12 Αυγούστου), η ελληνική παρουσία ολοκληρώνεται με τον Περικλή Ηλία στην ορεινή ποδηλασία (15:30 ώρα Ελλάδος).

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών:

Παρασκευή 27/07

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00 Προκριματικά: ατομικό (Γ) [Ευαγγελία Ψάρρα]

Σάββατο 28/07

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

13:00 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]

17:30 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]

22:00 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 400μ μικτή ατομική (Α) [Γιάννης Δρυμωνάκος]

12:34 Προκριματικά: 100μ πεταλούδα (Γ) [Κριστέλ Βουρνά]

13:53 Προκριματικά: 100μ πρόσθιο (Α) [Παναγιώτης Σαμιλίδης]

14:11 Προκριματικά: 4x100μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα, Νόρα Δράκου, Κριστέλ Βουρνά, Θεοδώρα Γιαρένη, Μάρθα Μάτσα]

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

14:00 Προκριματικά: δίκωπος (Α) [Απόστολος Γκουντούλας, Νίκος Γκουντούλας]

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

23:00 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Κουν/Τσούμκερ (Ελβετία)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

12:00 Αγώνας σε δημόσιο δρόμο (Α) [Γιάννης Ταμουρίδης]

Κυριακή 29/07

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

11:30 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

13:15 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

16:45 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

18:30 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

22:00 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

15:35 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

ΚΑΝΟΕ - ΚΑΓΙΑΚ ΣΛΑΛΟΜ

15:30 Προκριματικά: C1 (Α) [Χρήστος Τσακμάκης]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

13:00 Προκριματικά: 100μ ύπτιο (Α) [Άρης Γρηγοριάδης]

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

12:40 Προκριματικά: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Γ) [Αλεξάνδρα Τσιάβου, Χριστίνα Γιαζιτζίδου]

13:10 Προκριματικά: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Α) [Λευτέρης Κόνσολας, Παναγιώτης Μαγδάνης]

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

15:30 2ος γύρος: μονό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα]

17:30 2ος γύρος: μονό (Α) [Παναγιώτης Γκιώνης]

ΠΟΛΟ

12:00 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Κροατία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

11:00 Προκριματικά: αεροβόλο πιστόλι 10μ (Γ) [Αθηνά Δούκα]

Δευτέρα 30/07

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:05 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

16:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:21 Προκριματικά: 200μ πεταλούδα (Α) [Στέφανος Δημητριάδης, Γιάννης Δρυμωνάκος]

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

12:40 Προκριματικά: τετράκωπος (Α) [Στέργιος Παπαχρήστος, Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας, Γιάννης Χρήστου]

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

18:30 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Βάσινα/Βοζακόβα (Ρωσία)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

11:00 Προκριματικά: σκιτ (Α) [Ευθύμης Μίτας]

12:00 Προκριματικά: σκιτ (Α) [Νίκος Μαυρομάτης]

ΤΖΟΥΝΤΟ

11:30 Γύρος των "32": -57κ (Γ) [Ιουλιέτα Μπουκουβάλα]

Τρίτη 31/07

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

14:00 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

16:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Α) [Κρίστιαν Γκολομέεβ]

12:40 Προκριματικά: 200μ πρόσθιο (Α) [Παναγιώτης Σαμιλίδης]

ΠΟΛΟ

17:30 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Ιταλία

Τετάρτη 01/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

14:00 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

14:05 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα]

13:06 Προκριματικά: 200μ μικτή ατομική (Α) [Ανδρέας Βαζαίος]

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

11:00 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Τζανγκ Ξι/Ξούε (Κίνα)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

16:10 Γύρος των "32": σπάθη ατομικό (Γ) [Βάσω Βουγιούκα]

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

16:15 Ατομική χρονομέτρηση (Α) [Γιάννης Ταμουρίδης]

ΤΖΟΥΝΤΟ

11:30 Γύρος των "32": 90κ (Α) [Ηλίας Ηλιάδης]

Πέμπτη 02/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

18:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Α) [Γιάννης Καλάργαρης]

13:14 Προκριματικά: 100μ πεταλούδα (Α) [Στέφανος Δημητριάδης]

ΠΟΛΟ

13:20 Προκριματικά (Α): Καζαχστάν - Ελλάδα

Παρασκευή 03/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

14:05 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:30 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

15:35 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα, Νόρα Δράκου]

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

21:00 1ος γύρος: ομαδικό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα, Παναγιώτης Γκιώνης]

ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: σφαιροβολία (Α) [Μιχάλης Σταματόγιαννης]

12:05 Έπταθλο (Γ): 100μ εμπόδια [Σοφία Υφαντίδου]

12:25 Προκριματικά: τριπλούν (Γ) [Αθανασία Πέρρα, Νίκη Πανέττα]

13:15 1ος γύρος: 400μ εμπόδια (Α) [Περικλής Ιακωβάκης]

13:15 Έπταθλο (Γ): ύψος [Σοφία Υφαντίδου]

13:20 Προκριματικά: σφυροβολία (Α) [Αλέξανδρος Παπαδημητρίου]

21:00 Έπταθλο (Γ): σφαιροβολία [Σοφία Υφαντίδου]

21:05 1ος γύρος: 100μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]

21:50 Προκριματικά: μήκος (Α) [Λούης Τσάτουμας]

22:45 Έπταθλο (Γ): 200μ [Σοφία Υφαντίδου]

Σάββατο 04/08

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

17:30 Γκρουπ Β: 94κ (Α) [Δαυίδ Καβελασβίλι]

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

14:05 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

12:00 1ος γύρος: ομαδικό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα, Παναγιώτης Γκιώνης]

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

12:00 Προκριματικά: σπριντ (Α) [Ζαφείρης Βολικάκης]

ΠΟΛΟ

16:10 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Ισπανία

ΣΤΙΒΟΣ

12:05 Έπταθλο (Γ): μήκος [Σοφία Υφαντίδου]

12:20 Προκριματικά: επί κοντώ (Γ) [Νικόλ Κυριακοπούλου, Κατερίνα Στεφανίδη, Στέλλα - Ηρώ Λεδάκη]

13:40 Έπταθλο (Γ): ακοντισμός [Σοφία Υφαντίδου]

19:00 20χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]

22:35 Έπταθλο (Γ): 800μ [Σοφία Υφαντίδου]

Κυριακή 05/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

ΣΤΙΒΟΣ

13:00 Μαραθώνιος (Γ) [Κωνσταντίνα Κεφαλά]

21:05 Προκριματικά: ύψος (Α) [Κώστας Μπανιώτης]

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο: τεχνικό πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]

Δευτέρα 06/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

17:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

21:00 Προκριματικά: αναπηδητήρας 3μ (Α) [Στέφανος Παπαρούνας]

ΠΟΛΟ

13:20 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Αυστραλία

ΣΤΙΒΟΣ

21:20 1ος γύρος: 200μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο: ελεύθερο πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]

Τρίτη 07/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

12:00 1ος γύρος: κέιριν (Α) [Χρήστος Βολικάκης]

ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: ακοντισμός (Γ) [Σάβα Λίκα]

12:10 1ος γύρος: 110μ εμπόδια (Α) [Κώστας Δουβαλίδης]

13:50 1ος γύρος: 200μ (Α) [Λυκούργος Τσάκωνας]

Τετάρτη 08/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

15:00 Αγώνας μεταλλίων: 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: επί κοντώ (Α) [Κώστας Φιλιππίδης]

13:35 1ος γύρος: 800μ (Γ) [Ελένη Φιλάνδρα]

21:05 Προκριματικά: ακοντισμός (Α) [Σπύρος Λεμπέσης]


Πέμπτη 09/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

15:00 Αγώνας μεταλλίων: 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

14:00 Τελικός: 10χλμ (Γ) [Μαριάννα Λυμπερτά]

ΠΑΛΗ

15:00 Προκριματικά: 55κ ελευθέρα (Γ) [Μαρία Πρεβολαράκη]

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]

ΣΤΙΒΟΣ

11:30 Προκριματικά: ύψος (Γ) [Αντωνία Στεργίου]

Παρασκευή 10/08

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

14:00 Τελικός: 10χλμ (Α) [Σπύρος Γιαννιώτης]

ΠΑΛΗ

15:00 Προκριματικά: 74κ ελευθέρα (Α) [Όλεγκ Μοτσάλιν]

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]

Σάββατο 11/08

ΣΤΙΒΟΣ

11:00 Τελικός: 50χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]

19:00 Τελικός: 20χλμ βάδην (Γ) [Δέσποινα Ζαπουνίδου]

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

11:15 Προκριματικά: +80κ (Α) [Αλέξανδρος Νικολαΐδης]

Κυριακή 12/08

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

15:30 Τελικός (Α) [Περικλής Ηλίας]

ΣΤΙΒΟΣ

13:00 Μαραθώνιος (Α) [Κώστας Πούλιος]

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σας εμπιστευόμαστε για την ευπρέπεια των σχολίων σας. Δεν υιοθετούμε τις απόψεις των σχολιαστών καθώς αυτές εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.

Το Προφίλ μας