Επίκαιρα Θέματα:

Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2010

2ος Αγώνας Δρόμου στο Ρύμνιο

Εξαιρετική επιτυχία σημείωσε και φέτος η διοργάνωση του 2ου Αγώνα Δρόμου Ρυμνίου 12 χλμ. που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010 στο Ρύμνιο Κοζάνης. Η εκκίνηση δόθηκε από την πλατεία του χωριού και η διαδρομή περιελάμβανε το πέρασμα των δρομέων από τα Αναβρυκά και το πλατανόδασος  Ρυμνίου, που αυτή την εποχή συνθέτουν ένα πανέμορφο φυσικό σύνολο με τα χρώματα του φθινόπωρου, που αποζημίωσε τους αθλητές και ιδιαίτερα αυτούς που συμμετείχαν στην περιπατητική διαδρομή των των 5χλμ, κυρίως μικρά παιδιά και γυναίκες.  Ο τερματισμός έγινε πάλι στην πλατεία του χωριού.

Η συμμετοχή των δρομέων στον αγώνα των 12χλμ ανήλθε σε αριθμό τους 65 και των υπολοίπων που συμμετείχαν στην περιπατητική διαδρομή των 5χλμ τους 35. Πολυπληθής, όπως και σε όλους τους τοπικούς αγώνες, ήταν η παρουσία των αθλητών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ), στοιχείο που συνέβαλλε τα μέγιστα στην επιτυχία του αγώνα.
Και αυτή τη φορά όλοι οι  φιλόξενοι κάτοικοι του Ρυμνίου παρακολούθησαν και συμπαραστάθηκαν στην εκδήλωση, δίνοντας πανηγυρικό και ξεχωριστό "χρώμα" στην όλη διοργάνωση. Στο τέλος δόθηκε δεξίωση στους δρομείς που συμμετείχαν και στους προσκεκλημένους, με τοπικά σπιτικά εδέσματα που είχαν ετοιμαστεί από τις γυναίκες του χωριού.
Διοργανωτές της εκδήλωσης ήταν, ο Μορφωτικός Αθλητικός Σύλλογος Ρυμνίου και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ), με την υποστήριξη του Δήμου Αιανής και της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κοζάνης.
Στον αγώνα πρώτευσαν ο πρωταθλητής Μιχάλης Παρμάκης και ο Παναγιώτης Καλδέλης που τερμάτισαν μαζί -οι κριτές δώσαν πρώτο νικητή τον Καλδέλη με χρόνο 0:48:21 και δεύτερο τον Παρμάκη με 0:48:22-, με τρίτο τερματίσαντα τον Φιλιμέγκα Γιώργο με χρόνο 0:49:44.
Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέλαβε η Τσιφλίδου Τούλα με χρόνο 0:59:14, δεύτερη η Χριστοδούλου Τζίνα με 1:14:50 και τρίτη η Γκαντζίδου-Παπαβασιλείου Δώρα με 1:16:52.