Επίκαιρα Θέματα:

Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2015

Οι συμμετοχές του ΣΔΥ Κοζάνης και του ΑΣ ΤΙΤΑΝ Σερβίων στον 9ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων – Μεγάλος νικητής ο Κοζανίτης Μιχάλης Παρμάκης

Περισσότεροι από 1200 δρομείς έλαβαν μέρος στους αγώνες του 9ου Γύρου της Λίμνης των Ιωαννίνων, 30χλμ, 10χλμ και 30χλμ βάδην, που διεξήχθησαν με επιτυχία και υπό ιδανικές συνθήκες για τους αθλητές, την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015. Διοργανώθηκαν από τον ΑΟ Ποσειδών, σε συνεργασία με τον Δήμο Ιωαννιτών και υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Ηπείρου.
Μεγάλη ήταν η συμμετοχή -σε έναν ακόμη μεγάλο αγώνα δρόμου- του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ), αφού 18 δρομείς πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού στα 30 χλμ και 8 δρομείς στα 10 χλμ. Ικανοποιητική ήταν και η παρουσία δυο αθλητών του Τιτάνα Σερβίων, που πλασαρίστηκαν σε καλές θέσεις στη γενική κατάταξη.
Κατ’ αρχήν θα πρέπει να αναφέρουμε ότι ο μεγάλος νικητής των αγώνων ήταν ο Κοζανίτης πρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων Μιχάλης Παρμάκης, που αγωνίστηκε με τα χρώματα της NORTH FACE και κάλυψε τη διαδρομή των 30 χλμ σε χρόνο 1:43:26. Επίσης πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Κώστα Κουτζιακουτζίδη (από Κρανίδια Σερβίων), που αγωνίστηκε με την «ΠΑΡΜΑΚΗΣ TEAM» και τερμάτισε 15ος σε χρόνο 2:02:08.
- Πλιάκης Εμμανουήλ, 334ος σε χρόνο 1:14:25

Για την ιστορία θα αναφέρουμε ότι, στον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων των 30 χλμ, ο Μιχάλης Παρμάκης έκοψε πρώτος το νήμα σε χρόνο 01:43:26, δεύτερος τερμάτισε ο Γιάννης Κρέκας σε 01:51:42 και τρίτος ο Αντώνης Κακαρόντζας σε 01:52:02, ενώ στις Γυναίκες πρώτη ήταν η Αγγελική Γκρέμου 02:13:35, δεύτερη η Νικολέτα Χήτα σε 02:23:21 και τρίτη η Καλλία Ελένη σε 02:27:17.
Στον αγώνα των 10 χλμ, πρώτος στην κατηγορία των Αντρών τερμάτισε ο Σπύρος Γκίνης με χρόνο 34’ 41’’ και ακολούθησαν ο Κωνσταντίνος Τουσέ με χρόνο 35’ 16’’ και ο Νικόλαος Νομικός 36’ 23’’. Στην κατηγορία των γυναικών πρώτη τερμάτισε η Κατερίνα Φωτοπούλου σε 40’ 55’’, δεύτερη η Αθανασία Φίλιου σε  42΄ 01’’ και  τρίτη η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου σε 43’ 27’’.